LEDVANCE MR16 35Varenr.: 4073790
LED-reflektorpære
GU5,3
Beskrivelse
Varenr.: 4073790LEDVANCE PERFORMANCE MR16 LED-reflektorlampe fremstillet helt i glas med GU5.3-sokkel. Lyskilde med høj kvalitet og god farvegengivelse.
49 kr.
Inkl. moms
Fås i forskellige varianter
Sendes indenfor 7-9 dage
Fri fragt over 499 kr*
30 dages fortrydelsesret
Beskrivelse
Varenr.: 4073790LEDVANCE PERFORMANCE MR16 LED-reflektorlampe fremstillet helt i glas med GU5.3-sokkel. Lyskilde med høj kvalitet og god farvegengivelse.
Produktinformation
LEDVANCE PERFORMANCE MR16 LED-reflektorlampe, fremstillet helt i glas med GU5,3-fatning. Højkvalitets lys med god farvegengivelse. Design, mål og lysstrøm svarer til en halogenspot. Velegnet som accentbelysning i hotel- og restaurationsmiljøer, boliginteriører og butikker/butiksmiljøer. Til udendørsbrug kun i egnede udendørsarmaturer.
- Hurtigt, enkelt skift uden omkoblinger
- Design, mål og lysstrøm sammenlignelig med en gløde- eller halogenlampe
- Lave vedligeholdelsesomkostninger takket være den lange levetid
- Ingen UV‑ og nær‑IR‑stråling i lysstrålen
- 100 % lys med det samme, ingen opvarmningstid
- Lavere energiforbrug end gløde- eller halogenlamper
- LED‑alternativ til halogen lavspændingslamper
- Høj farvestabilitet: ≤ 6 SDCM
- Ikke dæmpbar
- Sokkel: GU5.3
- Fremstillet i glas
- God farvegengivelse (Ra: ≥80)
- Levetid op til 15.000 timer.
| Tekniske data | |
| Diameter | 50 mm |
|---|---|
| Effekt lyskilde | 3,4 W |
| Effektfaktor | 0,5 |
| Energieffektivitetsklasse (EU 2019/2015) | E |
| Fotobiologisk sikkerhed (EN 62471) | RG1 |
| Farve | Hvid |
| Farvestabilitet (McAdam-ellipse) | SDCM6 |
| Farvetemperatur | 3000 K |
| Farvegengivelsesindeks (CRI/Ra) | 80-89 |
| Gennemsnitlig nominel levetid | 15000 h |
| Kapslingsklasse (IP) | IP20 |
| Lampebetegnelse | MR16 |
| Lysudbytte | 101 lm/W |
| Lampeform | Reflektor |
| Lysstrøm | 345 lm |
| Lysfarve (EN 12464-1) | Varmhvid 3300 K |
| Lysintensitet | 800 cd |
| Egnet til elektronisk forkobling | Ja |
| Længde | 44 mm |
| Materiale lyskilde | Glas |
| Understøtter IFTTT | Ja |
| Min. antal tændingscyklusser | 100000 |
| Mærkespænding | 12 V |
| Mærkestrøm | 420 mA |
| Nominel lysstrøm (IEC 62612) | 345 lm |
| Sokkel | GU5,3 |
| Spændingstype | AC/DC |
| Strålevinkel | 36 ° |
| Type glas/kuppel | Klar |
| Vægtet energiforbrug pr. 1000 timer | 4 kWh |
| REACH – Indeholder kandidatstoffer | Bly |
| REACH-dato | 2025-01-01 |
| REACH-oplysningspligt | Ja |
Energimærkning Lyskilde - E
Lysflow 345 lm
Farvetemperatur 3000 K
Brændetid 15000 h
Dæmpbar Nej
Sokkel GU5,3
Effektlampe 3.4 W
EAN 4099854457647
Producent
Producentens postadresse
Kontakt producenten Oplysninger mangler, kontakt os for mere information


