LEDVANCE Comfort Dali OpalVarenr.: 4073924
Downlight
Ø265/250 mm, 42 W, 0-5000 lm, Dali2
Beskrivelse
Varenr.: 4073924LEDVANCE DOWNLIGHT COMFORT DALI med justerbar farvetemperatur. Vælg mellem 3000 og 4000K samt lysreguler med DALI2.
847 kr.
Inkl. moms
Sendes indenfor 7-9 dage
Fri fragt over 499 kr*
30 dages fortrydelsesret
Beskrivelse
Varenr.: 4073924LEDVANCE DOWNLIGHT COMFORT DALI med justerbar farvetemperatur. Vælg mellem 3000 og 4000K samt lysreguler med DALI2.
Produktinformation
LEDVANCE DOWNLIGHT COMFORT DALI med justerbar farvetemperatur. Vælg mellem 3000 og 4000K samt lysreguler med DALI2. Fås med 4 forskellige huludskæringsdiametre samt i opal- og UGR19-versioner. Fremragende lyskvalitet med farvegengivelse Ra90 og høj farvekonsistens SDCM3. Høj ydeevne med effektivitet op til 120 lm/W. Hurtig og enkel installation takket være ekstern driver med mulighed for videresløjfning. Lang levetid på op til 70 000 timer (L80) og 5 års garanti. Armaturhus i aluminium. Udskiftelig dekorationsring findes som tilbehør i sort og grå farve. Ramme til udenpåliggende montering findes som tilbehør i hvid, sort og grå farve. IP44 (fra rumside) gør armaturet velegnet til applikationer som køkken, badeværelse samt beskyttede områder udendørs.
| Tekniske data | |
| Velegnet til arbejdsplads i henhold til EN 12464-1 | Nej |
|---|---|
| Antal poler | 5 |
| Armatur med begrænset overfladetemperatur, skilt "D" | Nej |
| Betjening af Bluetooth | Nej |
| Overflade børstet | Nej |
| Udvendig diameter | 265 mm |
| Dæmpning af DALI-2 | Ja |
| Lysdæmpning | Ja |
| Type betjeningsredskaber | Elektronisk forkobling |
| Med styreudstyr | Ja |
| Effektfaktor | 0.9 |
| Energieffektivitetsklass ljuskälla (EU 2019/2015) | E |
| Farvehus | Hvid |
| Farvetemperaturen kan justeres | Positioner |
| Farvekonsistens (McAdam ellipse) | SDCM3 |
| Farvetemperatur | 3000-4000 K |
| Farvegengivelsesindeks CRI | 90-100 (klasse 1A) |
| Glødetrådstest i henhold til IEC 60695-2-11 | 650 °C - 30 s |
| Indbygget diameter | 250-250 mm |
| Innehåller produkt enligt 2019/2020/EU | Ja |
| Strålevinkel kan justeres | Nej |
| Indstillingsmuligheder | Ikke justerbar |
| Lysstrøm justerbar | Trinløst variabel |
| Graden af beskyttelse (IP) På bagsiden | IP20 |
| Grad af beskyttelse (IP), forside | IP44 |
| Kompatibel med Amazon Alexa | Nej |
| Kompatibel med Apple HomeKit | Nej |
| Kompatibel med Casambi | Nej |
| Kompatibel med Google Assistent | Nej |
| Konstant lyseffekt (CLO) | Nej |
| Lampeholder | Ingen |
| Lysets farve | Hvid |
| Let distributør | Diffuser linse / optik / panel |
| Lysdeling | Symmetrisk |
| Lampetype | LED (ej Udskiftelig) |
| Strålevinkel | >80° (extremt bredstrålande) |
| Belysnings effekt | 110-120 lm/W |
| Lysudtag | Direkte |
| Velegnet til indbygget montering | Ja |
| Velegnet til fastspænding | Nej |
| Velegnet til lavspændingskabelsystem | Nej |
| Velegnet til piedestal/gulvmontering | Nej |
| Velegnet til ophængt montering | Nej |
| Velegnet til lysbanemontering | Nej |
| Velegnet til loftmontering | Ja |
| Velegnet til traverse montering | Nej |
| Velegnet til overflademontering | Nej |
| Velegnet til vægmontering | Ja |
| Materialehus | Aluminium |
| Materialedæksel | Plastic (Opal) |
| Maks. antal armaturer pr. miniatureafbryder B16 | 14 |
| Maks. antal armaturer pr. miniatureafbryder C16 | 19 |
| Maks. | 42 W |
| Med lyskilde | Ja |
| Med lyssensor | Nej |
| Med tilstedeværelsesindikator | Nej |
| Med bevægelsessensor | Nej |
| TILGÆNGELIG IFTTT-support | Ja |
| Nominel spænding | 220-240 V |
| Nominel strøm | 138-190 mA |
| Nominel levetid L70/B50 ved 25 °C | 100000 h |
| Nominel omgivelsestemperatur i henhold til IEC62722-2-1 | -20-40 °C |
| Nominel lysstrøm i henhold til IEC 62722-2-1 | 0-5000 lm |
| Reflektor | Ingen |
| Beskyttelsesklasse | III |
| Slagstyrke | IK03 |
| Spændingstype | AC |
| Forbindelsestype | Stikklemme |
| Type ledninger | Velegnet til Passage Ledelse (guide) |
| UK Building Regs Part B brandklassad - 30 minuter | Nej |
| UK Building Regs Part B brandklassad - 60 minuter | Nej |
| UK Building Regs Part B brandklassad - 90 minuter | Nej |
| Udskifteligt styreudstyr | Ja |
| Overfladebeskyttelse | Pulverlakering |
| Dækning af armaturet med termisk isolerende materiale muligt | Nej |
| REACH - Indeholder kandidatstoffer | Bly |
| REACH Dato | 2025-01-01 |
| REACH Oplysningspligt | Ja |
| Længde | 265 mm |
| Bredde | 250 mm |
| Højde/dybde | 60 mm |
EAN 4099854491061
Producent
Producentens postadresse
Kontakt producenten Oplysninger mangler, kontakt os for mere information

