Sormat DIY J+ 9640094317Varenr.: 4030745
Slaganker
FZB, 12x50 mm, 5-pak
Beskrivelse
Varenr.: 4030745Sormat J+ elforzinket slaganker uden krave. ETA-vurderet slaganker til ophængningssystemer.
50 kr.
Inkl. moms
Mere end 10 stk. på lager | Sendes inden for 24 timer!
Fri fragt over 499 kr*
30 dages fortrydelsesret
Beskrivelse
Varenr.: 4030745Sormat J+ elforzinket slaganker uden krave. ETA-vurderet slaganker til ophængningssystemer.
Produktinformation
Sormat J+ elforzinket slaganker uden krave. ETA-vurderet slaganker til ophængningssystemer. Slagankre er beregnet til brug ved mellemstore og store belastninger. Slagankeret er egnet i hårde materialer som beton, massiv tegl (maks. M8) og i natursten. Det er vigtigt at vide, at slagankeret ikke kan ekspanderes ved hjælp af skruen. Ved hjælp af dorn drives kilen ned i ankerets slidsede del, som derved ekspanderer.
Hvordan ved jeg, om ankeret er installeret korrekt?
Det er vigtigt, at ankeret installeres ved hjælp af SLAGDORN SORMAT, hvilket muliggør sikker, kontrolleret og ergonomisk ekspansion af ankeret. Værktøjet har en markering i bunden, som sætter mærke i slagankeret, når det er korrekt monteret.
Hvordan ved jeg, om ankeret er installeret korrekt?
Det er vigtigt, at ankeret installeres ved hjælp af SLAGDORN SORMAT, hvilket muliggør sikker, kontrolleret og ergonomisk ekspansion af ankeret. Værktøjet har en markering i bunden, som sætter mærke i slagankeret, når det er korrekt monteret.
- Slaganker til forinstallation med installationsværktøj.
- Indvendigt gevind til metriske skruer og stænger.
- Egnet skruelængde er 1-1,5 x ankerets diameter + monteringstykkelsen.
- Lille boredybde forenkler boring og loftinstallation.
- Egnet til sprinklersystemer.
- Tilladte belastninger i kN i ikke-revnet beton C20/C25
- Materiale: Revnet beton (M6,M8, M10) - Ikke-revnet beton - Natursten - Massiv tegl (M6,M8)
- Anvendelsesområde: Ophængningssystemer - Rørledninger - Luftkanaler - Sprinklersystemer - Kabelstiger - Maskiner - Konsoller – Tagstole
| Tekniske data | |
| Borehulsdiameter | 15 mm |
|---|---|
| Installation med afstand | Nej |
| Fastgørelsesbestemmelse | Anden |
| Forudplaceret installation | Ja |
| Med godkendelse | Ja |
| Trådtype | Metrikværdi |
| Velegnet til beton | Ja |
| Velegnet til natursten | Ja |
| Længde | 50 mm |
| Materiale ærme | Stål |
| Min. borehulsdybde | 54 mm |
| Selvboring | Nej |
| Installation af push-through | Nej |
| Trådstørrelse (metrikværdi) | 12 |
| Overfladebeskyttelse | Galvaniseret/Electro-galvaniseret |
EAN 6416031943171
Producent
Producentens postadresse
Kontakt producenten Oplysninger mangler, kontakt os for mere information
